«Цей день в історії»


20 квітня 1841 у філадельфійському журналі Graham's Magazine опубліковано перше у світі детективне оповідання Едгара Аллана По "Вбивство на вулиці Морг" (англ. "The Murders in the Rue Morgue").

У той час, коли Едґар По писав "Вбивства на вулиці Морг", поняття детективного жанру ще не існувало, хоча історії, автори яких намагалися продемонструвати схожі способи розплутування загадок, вже були відомі.

Для розкриття образу Дюпена, першого оформленого героя-детектива, і в описах його пригод Едгар По задіяв чимало прийомів, пізніше взятих на озброєння творцями таких популярних персонажів, як Шерлок Холмс і Еркюль Пуаро.

Спочатку По назвав оповідання «Вбивства на вулиці Тріанон» (англ. "Murders in the Rue Trianon"), але потім перейменував його, щоб краще асоціювати його зі смертю.

Гонорар за "Вбивства на вулиці Морг" становив 56 доларів — незвичайно багато, наприклад, за вірш «Ворон», написаний чотири роки по тому, По отримав усього 9 доларів.
Автограф «Вбивства на вулиці Морг», використаний для першої публікації в "Graham's Magazine", згодом був викинутий у відро для сміття. Новий працівник офісу видавництва Дж. М. Джонстон знайшов рукопис і взяв з собою при переїзді в Ланкастер, де працював в місцевій друкарні, а пізніше відкрив фотоательє. В період Громадянської війни Джонстон служив у піхотному полку. Рукопис він передав своєму батькові, який зберігав його між сторінок нотного видання. Рукопис вцілів у декількох пожежах, після війни знову був викинутий, згодом знову знайдений і повернений Джонстону. Він був куплений колекціонером Джорджем Вільямом Чайлдсом за 200 доларів.


У 1875 році Чайлдс пожертвував 650 доларів на завершення пам'ятника на могилі Едґара По в Балтиморі. У 1891 році Чайлдс заповідав автограф Едґара По державі, передавши його в Університет Дрекселя разом з листом, в якому виклав його історію. В архіві цього університету автограф оповідання зберігається і донині.


Едгар Аллан По. Дагеротип 1848 року, менш ніж за рік до смерті письменника.Матеріали підготовано викладачем циклової комісії соціальних дисциплін Л.А.Лога за матеріалами сайтів Dovidka.biz.ua (https://dovidka.biz.ua/) та Вікіпедії (https://uk.wikipedia.org)