Реєстрація для участі в НМТ
http://my.testportal.gov.ua/registration/nmt/


«2 лютого: Цей день в історії»

1935 — вперше у світовій судовій практиці використано детектор брехні (Портедж, Вісконсин).



Поліграф (детектор брехні) – науковий прилад, здатний одночасно реєструвати зміни декількох фізіологічних параметрів, у той час, як обстежуваній особі ставиться низка запитань, що стосуються специфічного розслідуваного факту. Поліграми, отримані в ході перевірки на детекторі брехні, інтерпретуються поліграфологом.

Поліграф, створений американцем Джоном Ларсоном у 1921 році, офіційно вважається одним із найважливіших винаходів людства. Слово "поліграф" дослівно означає "багатопишучий" (грец. polys багато + grapho писати).



1950 року в оточеній військами МГБ криївці на Івано-Франківщині застрелився командир УПА 28-річний Михайло Москалюк - "Спартан". На схованку повстанця чекістів вивів завербований родич.

Москалюк народився 8 вересня 1921 року в селі Іванівці - тепер Коломийського району Івано-Франківської області. До ОУН приєднався 1939 року. Став свідком проголошення Акту відновлення Української держави у Львові 30 червня 1941 року.

1943 року Москалюк став підстаршиною куреня УНС "Чорні Чорти", а за рік очолив сотню УПА ВД 59 імені Михайла Колодзінського, що складалася з близько 250 бійців. Саме тоді взяв символічний псевдонім "Спартан".

Його сотня активно діяла на Коломийщині та була однією із найбоєздатніших в районі. Одним зі стрільців був поет Дмитро Павличко.

Із приходом на Західну Україну радянських військ, бійці сотні пішли в підпілля. Планували та вели активні бої з НКВД. Мали багато перемог, утім, часто потрапляли в оточення, з яких вдавалося виходити. За це Москалюк мав славу невловимого.

Чекісти обіцяли за його голову чималу винагороду. Врешті на криївку Спартана їх вивів чоловік його рідної сестри Марії, завербований НКВД під псевдо "Жуков". Схованка розташовувалась під родинним будинком в Іванівцях. Всередині окрім Спартана знаходилась його дружина Ольга та ординарець. Розуміючи безвихідь вони спалили важливі документи, а потім застрелились.

Зрадника стратили після розслідування Служби Безпеки ОУН. Виявилося, що він продав чекістам 18 повстанців, за що отримав чималі гроші.

У селі на місці загибелі провідника встановлено пам'ятну дошку та пам'ятник.



Матеріали підготовала викладач циклової комісії соціальних дисциплін Л.А.Лога