«3-4 березня: Цей день в історії»

У 1917 році 3-4 березня в Києві була організована Українська Центральна Рада (УЦР).

Українська Центральна Рада, також Центральна Рада - революційний парламент України, який керував українським національним рухом. Діяла з 4 березня 1917 до 29 квітня 1918.

Поштовхом для піднесення національно-визвольного руху українського народу стала Російська революція, що почалася в лютому 1917 року. В Україну звістка про повалення самодержавства прийшла на початку березня.

За ініціативою Товариства українських поступовців і Української соціал-демократичної робітничої партії 3 березня 1917 року в Києві було скликано представників політичних, громадських, культурних та професійних організацій. Цього ж дня, на засіданні делегатів, оголошено про створення громадського комітету.

4 березня 1917 року в Києві на Володимирській, 42, у приміщенні українського клубу «Родина», з ініціативи Товариства українських поступовців за участю українських політичних партій, українських військовиків, робітників, духовенства, кооператорів, студентства, громадських і культурних організацій (Українське Наукове Товариство, Українське Педагогічне Товариство, Товариство українських техніків і агрономів тощо) проголошено утворення Української Центральної Ради.

Головою УЦР заочно обрано Михайла Грушевського, який у той час був на засланні в Москві.

За неповні шість місяців вона з громадської організації перетворилася на представницький орган українського руху і врешті - на парламент УНР. За цей час пройшла еволюцію від вимог автономії й федералізму до самостійності України, що відображено в її універсалах. Останній, IV Універсал, 22 січня 1918 року проголосив незалежність України.

Центральна Рада ухвалила низку важливих законів для налагодження життя держави – про громадянство, грошову одиницю, армію, державний прапор і герб, про землю, 8-годинний робочий день. Створено систему вищих органів влади УНР: парламент – Українська Центральна Рада з Малою Радою, що діяла між її пленарними засіданнями, уряд – спершу Генеральний Секретаріат, а потім Рада Народних Міністрів, із генеральними секретарствами й міністерствами. Постали Український державний банк, Генеральний суд, Українська телеграфна агенція. Встановлено перші дипломатичні відносини з іншими державами.Педагогічний музей імені цісаревича Олексія (1909-1911 роки), де працювала Українська Центральна Рада (у сучасності — Будинок учителя, Київ)Михайло Грушевський, голова Української Центральної Ради УНР


Матеріали підготовано викладачем циклової комісії соціальних дисциплін Л.А.Лога за матеріалами сайтів Українського інституту національної пам'яті та Науково-дослідного центру гуманітарних проблем Збройних Сил України