«Закоханий у красу»


До 115-ї річниці від дня народження Анатолія Шияна українського прозаїка, драматурга, перекладача(5.04. 1906 – 6.05. 1989)


Анатолій Іванович Шиян віддав українській літературі майже шість десятків літ. Він народився у селі Борисівка на Білгородщині. Його родина із діда-прадіда зналась на усяких ремеслах, а особливо на малярстві. Там уміли бачити та плекати красу, і ця любов до прекрасного передалась у спадок майбутньому митцю художнього слова.

Вищу освіту А. Шиян здобув у Київському лісотехнічному інституті /1929/. У цей же час він починає друкувати свої перші оповідання. За чотири роки одна за одною виходять аж шість збірок оповідань, нарисів та повістей молодого письменника. А у 1936 році публікується один із найвідоміших творів А. Шияна, роман «Гроза». У подальшому ця книга витримає близько тридцяти перевидань. Також, ще у довоєнний період, автор починає працювати у жанрі драматургії.

Анатолій Шиян – письменник-фронтовик. Як військовий кореспондент, він став учасником боїв на Сталінградському, Воронізькому і Південному фронтах та воював у партизанському з’єднанні Героя Радянського Союзу, генерал-майора О. Сабурова. Був нагороджений орденами: Вітчизняної війни І ст., Червоної Зірки та «Військового хреста». А також медалями: «За оборону Києва», «За оборону Сталінграда», «Партизанові Вітчизняної війни» /І ст./. Фронтова публіцистика та проза А. Шияна друкувалась у періодиці, звучала по радіо і видавалась окремими книгами. Через багато років, згадуючи пройдене і пережите, автор створить роман «Хуртовина» /1979-1980/, найбільший за обсягом та філософським спрямуванням. Загалом, у творчому доробку письменника більше двадцяти видань прозових творів різного жанру, у тому числі і для дітей, а також переклади. А. Шиян – лауреат літературної премії ім. А. Головка /1980/. Крім того, він був нагороджений орденами: Жовтневої Революції, Дружби народів та «Знак Пошани».


ЧИТАЙТЕ У НАШІЙ БІБЛІОТЕЦІ:

Шиян А.І. Твори в 3-х томах. Т. 1. Гроза. Роман. Мар’яна. Повість - /Передмова К. Волинського – К.: Дніпро, 1986 – 526 с., іл.

Шиян А.І. Твори в 3-х томах. Т. 2. Хуртовина. Роман. Книга 1. Книга 2. – К.: Дніпро, 1986 – 727 с.

Шиян А.І. Твори в 3-х томах. Т. 3. Хуртовина. Роман. Книга 3. Оповідання – К.: Дніпро, 1986, 360 с.

Шиян А.І. Хуртовина. Роман. Книга 3 – К.: Радянський письменник, 1980 – 200 с., іл.

Шиян А.І. Іван мужицький син: казка, оповідання, повість – К.: Веселка, 1982 – 224 с., іл.

Шиян А.І. Гроза. Роман – К.: Радянська школа, 1985 – 390 с., іл. – /Педагогічна бібліотека «Світ в образах»/

22 червня – 9 травня: Письменники України у Другій світовій. Бібліографічний довідник – К.: Радянський письменник, 1995 – 503 с., іл.